אל תפספסו את הרכבת: למה כדאי לכם לעשות ביטוח בריאות עכשיו?

אל תפספסו את הרכבת: למה כדאי לכם לעשות ביטוח בריאות עכשיו?

 

לפני כחודש פורסמו החלטות ועדת גרמן. סביר להניח שלא ממש העמקתם בהם, כי בכל זאת יש המון דברים אחרים על הראש, אבל רגע לפני שהן נכנסות לתוקף, כדאי להבין כיצד הן הולכות להשפיע עליכם.

איך ביטול השר"פ ישפיע עליכם?

ועדת גרמן, ברשות שרת הבריאות, התגבשה לפני כשנה במטרה לחזק את מערכת הבריאות  הציבורית.  מסקנותיה של הועדה עתידות להשפיע על כל מי שאינו בעל ביטוח בריאות פרטי בתוקף, טרם כניסת החלטות הועדה לתוקף. הסיבה לכך היא שהועדה מנסה למנוע את קיומו של שרות רפואי פרטי (שר"פ), אשר מעניק לכם למעשה אפשרות בחירה גדולה יותר בין רופאים וטיפולים, משום שלא ניתן להציע אותו במסגרת סל הבריאות לכל האוכלוסיה.

ביטול השר"פ יגביל את חופש הבחירה של החולה, ולמעשה גם צפוי להאריך את התורים לניתוחים. מכיוון שלא ניתן לבטל התחייבויות שנעשו בפוליסות ביטוח בריאות פרטיות קודם לשינויים, רק בעלי פוליסות פרטיות יוכלו להמשיך ולהנות מהתנאים המועדפים, מקיצור תורים ומבחירה גדולה יותר.

מצב דומה קרה כאן כבר בעבר, כאשר הממונה על שוק ההון הכריז על ביטול הקצבה המובטחת שהיתה נפוצה בביטוחי המנהלים. מכיוון שהאוצר לא יכול היה להתחייב על קצבה קבועה לרוב האוכלוסיה מתוך החשש לגרעון אקטוארי, החליטו לבטל את הקצבה הקבועה גם באפיקי חסכון פנסיוני שהציעו אותה. מה שקרה הוא שמי שרכש ביטוח מנהלים מבוסס קצבה קודם לכן, יכול לדעת מה תהיה קצבת הפנסיה שלו, בעוד שהאחרים יצטרכו לקוות שטבלאות תוחלת החיים לא ישתנו שוב, ויקטינו את הקצבה החודשית שלהם. בשני המקרים כוונותיה של המדינה הן למנוע שני מעמדות מובחנים, אבל את המחיר על כך ישלם כל אחד מאיתנו שלא יערך מראש.

למה לכם לוותר על החופש לבחור?

אחת ההנחיות של ועדת גרמן היא לפרק את הביטוחים הקיימים ולשנות את תכולתם. על פי הועדה, תהיה פוליסת ניתוחים אחידה לחברות הביטוח וקופות החולים, ובמסגרתה המבוטח ישלם השתתפות עצמית כדי לעבור ניתוח הדרוש לו, ויהיה אסור למכור מוצרים המבטלים או מפחיתים את ההשתתפות העצמית. כיום, פוליסות ביטוח בריאות פרטיות מציעות כיסוי מקיף לניתוחים, שתחת התנאים הכתובים בפוליסה, יכול אף לממן את הניתוח מהשקל הראשון, ללא השתתפות המבוטח.

אחת הסיבות המרכזיות שבגינן אנשים רוכשים פוליסת ביטוח בריאות פרטית, היא היכולת לבחור גם במנתח שאינו בהסדר עם הקופה. כאשר אנו עומדים לפני ניתוח חשוב, אנחנו רוצים את הטוב ביותר ולכן האפשרות הזו חשובה כל כך. בביטוחי הבריאות שיוצעו לאחר כניסת החלטות הועדה לתוקף, לא יתאפשר להציע בחירת מנתח פרטי שאינו בהסדר ללא השתתפות עצמית. הפניה למנתח תהיה מתוך רשימת הסדר סגורה ומוגבלת בלבד. זהו גם הדין לגבי התייעצות עם רופא מומחה. מי שלא ימהר לרכוש ביטוח בריאות פרטי היום, עלול לפספס את הטיפול הטוב ביותר עבורו.

 

אז מה כדאי למהר ולעשות?

אם כבר יש לכם פוליסת ביטוח בריאות פרטית, ודאו כי היא כוללת כיסוי בסעיפים אלו ושומרת על חופש הבחירה שלכם. במידה וחסרים סעיפים שצפויים להיות מוחרגים בפוליסות החדשות, דאגו לרכוש אותן עוד היום.

אם הילדים שלכם מבוטחים דרך הפוליסה שלכם, כדאי לרכוש להם פוליסה נפרדת שתוכל לגדול איתם. הפוליסות הכוללות ילדים, מבטחות אותם עד גיל 18 בלבד, בעוד שפוליסות כדוגמת קו הכסף, יכולות לגדול עם הילד.

אם אין לכם פוליסת ביטוח בריאות פרטית, זה הזמן לרכוש אותה לכם ולמשפחתכם. חשוב להבין שחלון ההזדמנויות הולך ונסגר. אם לא תבטחו את עצמכם כעת, לא תוכלו להשיג את התנאים הללו בהמשך.

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל