ביטוח סיעודי בקופת חולים: האם כבר דאגת לעשות ולמה חשוב להשלימו בכיסוי פרטי?

ביטוח סיעודי בקופת חולים: האם כבר דאגת לעשות ולמה חשוב להשלימו בכיסוי פרטי?

 

 כהורים, אנחנו מנסים לסייע לילדינו לצמוח כלכלית. אנחנו משתדלים לסייע להם במימון הלימודים, החתונה, הדירה, ואף עוזרים כלכלית בגידול הנכדים. אך אחת מנקודות המפנה הכלכליות מתרחשות בדורנו כאשר ההורים מגיעים לגיל זקנה והופכים לסיעודיים. עלויות הטיפול הסיעודיות מגיעות לאלפי שקלים בחודש, וללא כיסוי ביטוחי המאפשר להתמודד עם הוצאה מסוג זה, עיקר הנטל נופל על הילדים.

מהי הרפורמה בביטוח הסיעודי בקופות החולים וכיצד היא מיטיבה איתכם?

בניסיון להיטיב עם הציבור, ולהעניק לאלפי קשישים רשת הגנה ביטוחית, החליט משרד הבריאות בשילוב הממונה על הביטוח, לקיים רפורמה משמעותית בתחום הביטוח הסיעודי. במסגרת הרפורמה, מבוטחי קופות החולים, שהינם בעלי ביטוח סיעודי, יכולים לשמר את הזכויות שנצברו גם במקרה בו עברו קופת חולים.  

עד כה, מעבר קופת חולים חייב חיתום מחדש ואיבוד של הזכויות,  ועל כן מנע מחלק מהאנשים לעבור קופת חולים, מחשש לאבד זכויות. הרפורמה מאפשרת למבוטח לבחור את הקופה הטובה ביותר עבורו, מבלי לאבד את הזכויות אותן צבר בביטוח הסיעודי שלו עד כה.

לפני כניסת הרפורמה לתוקף, כל קופת חולים התקשרה עם חברת ביטוח שונה והציעה פוליסת ביטוח סיעודי הכוללת תקופת וסכום כיסוי שונים. במסגרת הרפורמה, כל קופות החולים מיישרות קו ומציעות פוליסה המכסה את המבוטח לתקופה של עד 5 שנים של טיפול בבית או במוסד בתנאים דומים.

הסכום שניתן למבוטח משתנה בהתאם למקום הטיפול ולגיל הצטרפות המבוטח לפוליסה. מבוטחים חדשים אשר מצטרפים לביטוח סיעודי לפני שהגיעו לגיל 49, יזכו לקצבה חודשית של 5,500 ₪ במקרה בו יצטרכו טיפול בביתם. ,ואם ידרש אשפוז במוסד הם יקבלו מחברת הביטוח 10,000 ₪  לחודש. לעומתם, מבוטחים שהצטרפו בין גילאים 49-59, יקבלו בהתאמה 4,500 ₪ לטיפול בבית, ו-6,500 ₪ לאשפוז במוסד.

חידוש נוסף של הפוליסה, הוא במתן מענה למבוטחים מעל 60, אשר כיום נפלטים מהפוליסה הקיבוצית ונותרים חסרי ביטוח סיעודי הולם. מצטרפים מעל גיל 60 מקבלים תנאים טובים פחות – 3,500 ₪ לטיפול בבית, ו-4,500 ₪ לחודש אשפוז במוסד, אך עדיין מדובר בסכום המקל משמעותית על משפחותיהם שנאלצו עד כה לממן עלויות אלו מכיסן.

כיצד כדאי להערך לרפורמה?

אם אין לנו עדיין ביטוח סיעודי, כדאי להקדים ולעשותו. בכל יום שעובר, אנחנו מאבדים זכויות וחבל, שכן הרפורמה מאפשרת לנו כעת ליהנות מהגנה  זו גם אם אנו מתכננים לעבור בעתיד בין קופות החולים.

כיצד לקבל את ההגנה הביטוחית הטובה ביותר?

היות והביטוח הסיעודי של קופות החולים הינו ל-5 שנים בלבד, וסכומי הביטוח בו נמוכים מעלויות הסיעוד בפועל, מומלץ להשלים את הביטוח הסיעודי, בביטוח שמתחיל אחרי 5 שנים ונותן כיסוי ביטוחי וכספי לכל החיים.  אם יש לנו פוליסת ביטוח סיעודי פרטית, כדאי להתייעץ עם סוכן הביטוח לאחר כניסת הרפורמה לתוקף, ולוודא שהפוליסה שלנו מעניקה ערך מוסף והשלמה לפוליסה של קופת החולים.

כמו כן ניתן להגדיל את סכומי הביטוח שקופת החולים נותנת. חברות הביטוח מציעות הרחבות כיסוי שאינן מגבילות תקרות החזר או תקופות סיוע, ומכיוון שהעלויות של ביטוח סיעודי גבוהות משמעותית מאלו שמכוסות על ידי הפוליסה של קופת חולים, כדאי לבחון את כדאיות ההרחבה.

בכל גיל כדאי לדאוג לכיסוי של ביטוח סיעודי, אך כאשר מתחילים בגיל צעיר, כמו למשל כאשר מבטחים ילדים, ניתן להנות מזכויות נוספות, מפני שגם אם לאחר 20 שנות תשלום לא ימשיך התשלום לביטוח, עדיין יעמוד לזכות המבוטח ביטוח סיעודי. ילדים המשתחררים משרות בצבא- כדאי לעדכן את קופת החולים ולוודא שיהנו מביטוח סיעודי של הקופה.

 

נכתב על ידי אורלי יונאי, סוכנת ביטוח מומחית בביטוחי בריאות וסיעוד

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל