הערכות לפנסיה

הערכות לפנסיה

הערכות לפנסיה

9 מכל 10 עובדים צפויים לסבול מקשיים כלכליים לאחר פרישה מהעבודה. תוחלת החיים המתארכת, העדר הערכות לפנסיה, הנטייה לחסוך פחות והכניסה המאוחרת לשוק העבודה גורמים לכך, שכאשר עובדים מגיעים לגיל פרישה הם נאלצים לכלות את חסכונותיהם ולצמצם את הוצאות כלכלת המשפחה שלהם בשל ירידה משמעותית ברמת החיים. 

לאחר הפרישה כלכלת המשפחה מתבססת על הכנסות משני מקורות – קצבת זקנה של ביטוח לאומי העומדת על 1,444 ₪ ליחיד או 2,170 ₪ לזוג, והחסכון הפנסיוני אליו הפרשנו עם המעסיק כ-10% מהשכר מדי חודש. הקצבה המתקבלת ממקורות אלו נמוכה בעשרות אחוזים מהשכר הממוצע במשק, ועל כן ללא הערכות לפנסיה באופן אקטיבי, העובד צפוי לחוות ירידה משמעותית ברמת החיים. 

כיצד המדינה דואגת להערכות לפנסיה?

בשנת 2008 נחקק חוק הפנסיה, המחייב את המעסיקים להפריש לעובדיהם השכירים הפרשות פנסיוניות המעניקות כיסוי גם במקרי מוות או אובדן כושר עבודה. החוק נתן בידי העובדים אפשרות לבחור בין קרן פנסיה לביטוח מנהלים לצורך חסכון לקראת פרישה, וכן את האפשרות לעבור בין הקרנות. 

בכדי לשמור על כלכלת המשפחה תקינה, מומלץ להתחיל בהערכות לפנסיה מוקדם ככל האפשר. מסיבה זו, חוק הפנסיה חל על כל עובד שגילו למעלה מ-21 שאינו בעל ביטוח פנסיוני. אם לעובד כבר יש ביטוח פנסיוני, הוא זכאי לקבלת ההפרשות על תקופת עבודתו החל מ-3 חודשים לאחר קבלתו לעבודה, ואם אין לו, הוא זכאי לכזו, לאחר שעבד 6 חודשים לפחות במקום העבודה.

הערכות לפנסיה ולקראת פרישה

התחלת החיסכון בגיל צעיר ושמירתו ברצף עד הפרישה, עשויים לעזור לנו לשמור על כלכלת המשפחה במצב תקין לאחר הפרישה לגמלאות. בכדי לחיות ברמת חיים טובה, יהא עלינו לתכנן את כלכלת המשפחה שלנו באופן שיאפשר לנו להפריש ממנה חלק נוסף לחסכון ולהשקעה, וכן לחשוב על יצירת הכנסות פסיביות שישרתו אותנו לאחר הפרישה. נשים צריכות לדאוג אף יותר, שכן גיל הפרישה מהעבודה נמוך יותר בעוד תוחלת החיים שלהן ארוכה משל הגברים, וכתוצאה מכך הפנסיה שלהן קטנה בכ-40% משל הגברים. 

בכדי למנוע פגיעה בכלכלת המשפחה לאחר פרישה לגמלאות, עלינו להקפיד על הערכות לפנסיה בתקופת העבודה שלנו בכדי להקנות לעצמנו רמת חיים נאותה לאחר הפרישה. כך למשל, שכירים יכולים להעלות את ההפרשות לפנסיה עד ל-7% ממשכורתם, ועצמאים יכולים להפריש עד 31,500 ₪ בשנה לקרן פנסיה או קופת גמל וכ-17,500 ₪ נוספים לקרן השתלמות וליהנות מהטבות המס. 

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל