השקעות במניות או בדירה?

השקעות במניות או בדירה?

 

השקעה במניות או בדירה?

אחד הכללים לצבירת נכסים הוא להשקיע את הכסף באפיק שמאפשר לכסף לעבוד בשבילך. שוק הנדל"ן הוא הבחירה המועדפת על ישראלים, אך האם היא בהכרח הבחירה הנכונה והטובה ביותר? בכדי לענות לשאלה זו נקיים השוואה בין שוק הנדל"ן לשוק ההון ונראה מהי באמת ההשקעה המשתלמת מבין השתיים. 

איזו השקעה תתן יותר תשואה?

בכדי לבדוק איזו מבין אופציות ההשקעה נותנת תשואה טובה יותר עלינו להסתכל על השוק ממבט על. ב-30 השנים האחרונות, הניבה דירה ממוצעת במרכז הארץ תשואה ריאלית שנתית של 6-7%, בעוד שהתשואה הריאלית השנתית של מדד המניות הכללי עומדת על 8.2%, ושל תל אביב 100 על 9.1%. 

איזו השקעה דורשת ההשקעה?

שוק ההון הוא שוק שניתן לבחור את מידת המעורבות בו. ניתן להכנס לשוק ההון באמצעות השקעה פאסיבית כגון קניית תעודת סל ת"א 100 או הצטרפות לפוליסת חסכון פיננסי, או לנקוט בעמדה דינאמית יותר ובהשקעה במניות ספציפיות. 

בניגוד לשוק ההון, רכישה של נדל"ן מחייבת מעורבות גבוהה וזמינות שכן היא דורשת איתור נכסים  המהווים הזדמנות, הכרה של אזור הקנייה על הפרמטרים השונים (מיקום, תוכניות פיתוח, אוכלוסייה ורמות מחירים) ובנוסף טיפול בבירוקרטיות כגון מיסים, ביטוחים, משכנתא ועוד. על כל אלו מתווספות עלויות נוספות של זמן המושקע בחיפוש הנכס וחיפוש אחר שוכרים, על תשלום לעורכי דין, לשיפוצניקים, לרשויות המדינה ועוד.  

מה המחיר האמיתי של מושא ההשקעה?

מחיר המניות נקבע בכל יום מחדש באמצעות עסקאות הקנייה והמכירה וכאשר משתמשים בפוליסת חסכון פיננסי ניתן לראות את סיכום השינויים שנערכו באותו היום באמצעות הסתכלות על נתון יחיד. 

בשוק הנדל"ן קשה לדעת מהו מחירו של נכס להשקעה, שכן הנכסים שונים בשל שדרוגים ותוספות שונות. מסיבה זו, על המשקיע להסתמך על שערוכים ומתנאי המחיר המוצעים בעת ביצוע עסקת קנייה או מכירה. נוסף על המחיר הראשוני נכסי נדל"ן כוללים עלויות נוספות וגבוהות על אחזקה ומיסוי , בעוד שבמניות מחיר האחזקה והמיסוי נמוך יחסית.  

האם יש לך יכולת לפזר סיכונים?

השקעה במניות מאפשרת לרכוש תעודות סל או פוליסת חסכון פיננסי הכוללת מבחר של מניות בלתי תלויות המסוגלות לאזן זו את זו במקרה של הפסד. הגם שמדובר באותו השוק, שוק ההון מאפשר להקטין את הסיכון באמצעות פיזור ההשקעה על פני מספר אפיקים בלתי תלויים כגון השקעה בארץ או בחו"ל, השקעה במניות נדל"ן מול השקעה בהייטק או בענפים מסורתיים, השקעה בשווקים מתפתחים ועוד. כמו כן, קיימות פוליסות השקעה, כדוגמת פוליסת חסכון פיננסי, הכוללות השקעה במניות ובאג"חים באופן המפזר את הסיכון עבור משקיעים שאינם בקיאים בתחום.  

מכיוון שנכסי נדל"ן יקרים משמעותית, למרבית המשקיעים יש דירה או שתיים להשקעה בלבד. במצב זה ההון כולו תלוי במגמות הנדל"ן העתידיות, במחירי הדירות ובאטרקטיביות העתידית של מקום הנכס. בעוד שמי שקנה דירת 4 חדרים בתל אביב לאחר שנת 1985 הרוויח מכך, מי שקנה דירה בפריפריה הפסיד בשנות ה-90 משמעותית, שכן מחירי הנדל"ן בתקופה זו לא עלו בשיעור דומה לשיעור האינפלציה.  

תוך כמה זמן תוכל לקבל את הכסף במידה ותזדקק לו?

נזילות היא פרמטר חשוב במקרים בהם המשקיע נזקק לכספי ההשקעה לצרכי כלכלת המשפחה שלו. בעוד ששוק ההון מאפשר יציאה מהירה וקבלה מיידית של הכסף ופוליסת חסכון פיננסי מאפשרת פרישה מהירה, מכירתו של נכס נדל"ן עשויה לקחת זמן, ובמסגרתה יתכן ובעל הנכס יצטרך להפריש חלק מהכנסותיו למתווך, לעורך דין ולגורמים נוספים. 

מתלבטים כיצד להשקיע את הכסף? רוצים לברר על פוליסת חסכון פיננסי? צרו קשר עם משרדנו והשקיעו נכון בעתידכם. 

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל