התמודדות כלכלית לאחר פיטורין

התמודדות כלכלית לאחר פיטורין

 

כאשר אנו מבצעים את התכנונים הכלכליים שלנו לעתיד ולוקחים התחייבויות גדולות כגון משכנתא, אנו מתעלמים למעשה מן הסיכון לקבלת מכתב פיטורין מתישהו במהלך הדרך. המשק הישראלי עבר בשנים האחרונות למודלים של התייעלות, ומקומות העבודה המעניקים לעובדיהם קביעות הפכו לנדירים. מסיבה זו חשוב להערך מבחינת כלכלת המשפחה למקרה של פיטורין, ובמידה ונקלעים לסיטואציה כזו לא ליפול לטעויות הנפוצות הפוגעות באופן קשה בכלכלת המשפחה.
 
בכדי להיות מוכנים למקרה של פיטורין עלינו לתכנן את תקציב כלכלת המשפחה בתקופת התעסוקה. עלינו לוודא כי אנו מפרישים אחוז מסוים מהכנסותינו לתוכנית חסכון שתשמש כ"מאגר השומן" בתקופה שלאחר הפיטורין, ושתספיק לתקופה של כחצי שנה.
 
ניהול כלכלת המשפחה לאחר פיטורין
פיטורין משנים את מצב ההכנסות של המשפחה, ולכן בכדי לאזן ולשמור על כלכלת המשפחה במצב תקין הם מחייבים לשנות גם את היקפי ההוצאות. אחת הטעויות הנפוצות לאחר פיטורין היא להשאר ברמת החיים הקודמת מתוך הנחה שנצא ממעגל האבטלה במהירות. בפועל, איננו יכולים לדעת כמה זמן ייקח עד שנמצא את העבודה הבאה שלנו ועל כן חובה להתאים את כלכלת המשפחה לסיטואציה הנוכחית, ולהחזיר אותה לרף הקודם רק כאשר נמצא שוב עבודה.
 
חשוב להשתמש בכספי פיצויי הפיטורין כחלק מהרזרבות, וכאשר עורכים חישוב חדש של כלכלת המשפחה לאחר הפיטורין, לקחת בחשבון את גובה דמי האבטלה ותקופת קבלתם. כדאי להמנע מלקיחת הלוואות בתקופה זו, ולוודא כי ביכולתנו להחזיר הלוואות שנלקחו.
 
מה לעשות עם הביטוחים לאחר פיטורין?
טעות נפוצה נוספת של מפוטרים היא להתחיל לקצץ בביטוחים השונים מבלי לבחון השלכות עתידיות. כך למשל מפוטרים רבים נוטים לפדות  קופות גמל ופנסיה שניתנו להם ממקום העבודה ובכך מפסידים את התנאים והוותק אותם צברו עד כה. בכדי להמנע מטעויות כאלו, מומלץ להיוועץ בסוכן ביטוח ולברר האם ניתן לשמר את הזכאות גם בתקופה שלאחר הפיטורין ללא צבירת חסכון נוסף.
 
בכדי לא להיתקל בבעיות עם הבנק לאחר פיטורין, חובה לשמור גם על ביטוחי משכנתא – ביטוח חיים וביטוח מבנה, אך ניתן להקפיא את רכיבי החיסכון בהם בתמורה להוזלה בפרמיה החודשית. אם מועד חידוש הביטוח מתקרב, כדאי לערוך סקר מקיף בין החברות, להשוות הצעות ולנסות להשיג את ההצעה המשתלמת ביותר עבורכם.
 
על אף הקטנת ההכנסות בשל הפיטורין, כדאי שלא לוותר גם על ביטוחי בריאות וביטוח סיעודי ולקצץ את עשרות השקלים הבודדים שהם עולים בחודש מסעיפים אחרים בתקציב כלכלת המשפחה. ביטוחים אלו מבטיחים לכם הגנה במקרים של טיפולים רפואיים יקרים ומבטיחים את הכיסוי במקרה בו תקלעו למצב סיעודי.
 
ניתן להקפיא או לוותר על ביטוח תכולה וביטוחי צד ג' לאחר פיטורין, אם הם אינם עולים בקנה אחד עם תכנון כלכלת המשפחה. כמו כן חשוב לבדוק כי איננו משלמים תחת שתי אצטלות שונות על אותו כיסוי ביטוחי ובמידה וכן, לבטל את הרכיבים הכפולים באחד הביטוחים.
 
ביטוחים נועדו לשמור עלינו מפני מצבי קיצון קשים. לפני שבוחרים לקצץ בביטוחים בעקבות פיטורין, כדאי להתייעץ עם סוכן ביטוח בכדי למנוע נזק עתידי, ולבחור באפיק זה רק לאחר שסיימנו לקצץ בסעיפים אחרים של כלכלת המשפחה. בשובנו לעבודה, עלינו לזכור לחדש את רכיבי החסכון שהורדנו.
קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל