התמודדות עם ירידה ברמת ההכנסה

התמודדות עם ירידה ברמת ההכנסה

התמודדות עם ירידה ברמת ההכנסה

 התקופה הנוכחית היא תקופה לא קלה במשק. בכל יום אנו שומעים מצד אחד על עוד חברות המפטרות עובדים, ומצד שני על עוד עדויות לקושי שבו מצוי מעמד הביניים, ועל הצטמצמות מרווח האפשרויות העומדות בפניו. אמהות נמצאות בקו החזית, שכן למרבה הצער הן לא עובדות נחשקות בשוק העבודה, ולכן כדאי ליצור תוכנית הגנה, שתאפשר להתמודד עם ירידה בהכנסה, כמו למשל במקרה של פיטורין או יציאה לחל"ת, מבלי להגדיל את המינוס.

 

שלב א: מפסיקים לצבור חובות

לא קל לסיים את החודש בפלוס, בטח כשיש ילדים, אבל למעשה אין לנו ברירה אחרת. כל הגדלה של היקף החובות שלנו מקטינה את הסכום שיש לנו בחודש הבא, כיוון שרוב הכסף הולך על החזרי הלוואות, תשלום עמלות והחזרי אשראי. בנקודה כלשהי בדרך, הבנק וחברות האשראי כבר לא יאפשרו לנו להמשיך ולחרוג, ואז נאלץ להפסיק להוציא כמעט בכלל. במקום עקירת שורש, כדאי לעשות כבר עכשיו את הסתימה הכלכלית, הכואבת פחות ולהפחית בכמות ההתחייבויות שלנו.

 

איך עושים את זה? מנהלים רישום של כל ההוצאות (כן, גם המתנות בשקל לילד, וגם עלות הריביות) ומרכזים את כל ההכנסות שיש לנו (כולל קצבאות!). כעת עלינו לקצץ בגובה הפער ביניהם ועוד קצת. זה הזמן להרים טלפונים לספקים, לבחון חבילות שונות וסופרים המציעים מחירים זולים יותר, ולשנות הרגלים. זה לא קל, אבל כשמצליחים זה חוסך חלק מהשקיות השחורות מתחת לעיניים, כי אפשר לישון בלי דאגות כלכליות.

 

שלב ב: יוצרים מאגרי חירום  

במקביל להקטנת ההוצאות שלנו, עלינו להתחיל לחסוך ולהשקיע מדי חודש לפחות 10% מההכנסה. סכום זה צריך להגיע עם הזמן לכדי גובה ההכנסה המצטברת ל-6 חודשים, של אחד מהמפרנסים. זהו מאגר החירום שלנו, שיאפשר לנו במקרה של פיטורין או חל"ת להמשיך להתנהל כלכלית נכון מבלי לצרוך הלוואות ואשראי. בתקופה זו כשהריביות נמוכות עלינו לעבוד קשה יותר כדי להגיע לסכום זה, אבל שווה להשקיע בכך, כיוון שהוא יכול להציל את המשפחה מקריסה כלכלית.

 

שלב ג: תוכנית מגירה ליום סערה

הממוצע אינו משקף את המציאות נאמנה, ולכן עלינו להתכונן גם לתרחיש גרוע יותר שבו נמצא חודשים ארוכים יותר ללא הכנסה מעבודה. כדי להתכונן למצב זה, עלינו לחשוב באילו סעיפים נוכל לקצץ זמנית בתקופת האבטלה מבלי לפגוע משמעותית ברמת החיים, אילו מקורות הכנסה זמניים נוכל למצוא (כמו השגחה על בחינות, בייביסיטר, הצעת הכישורים שלנו לאחרים וכו'), וכיצד להתנהל נכון בתקופה זו. בתוכנית  המגירה כדאי גם לבחון את האפשרות לשינוי קריירה, ולמעשה להפוך את הלימון ללימונדה.

 

שלב ד: להמנע מטעויות

כאשר בונים תוכנית מוגדרת ליום סגריר, קל יותר להמנע מטעויות, אבל חשוב להזכיר את הנפוצות שבהן, כדי לוודא שהן לא מוגדרות בטעות כחלק מהתוכנית. כך למשל, חשוב שלא להפסיק את רצף ההפרשות לפנסיה, לביטוח הבריאות ולביטוח הסיעודי, לביטוח המנהלים ולכל ביטוח שבעת חידושו תסבלו מהרעת תנאים. כמו כן, כדאי שלא להסתמך על כספי הפיצויים כמאגר החירום, כיוון שבמקרה זה אנו לוקחים למעשה מהכסף שמיועד לפרישה שלנו.

 

חשוב שלא לשקוע בשאננות ולהשאיר את רמת החיים באותה הרמה, אך מצד שני חשוב גם שלא להלחץ ולקצץ ברמה שתגביר את רמות החרדה והדכאון של בני הבית. תכנון נכון מראש יכול למנוע את כל אלו ולאפשר לנו לעבור את המשבר עם ראש מעל המים. 

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל