זוגיות בצל מחלת הסרטן

זוגיות בצל מחלת הסרטן

 

 זוגיות דורשת השקעה ותחזוקה, אבל מה קורה לזוגיות כאשר בגופו של אחד מבני הזוג מתגלים לפתע עדויות למחלת הסרטן?שלב ההישרדות

בשלב הגילוי אודות המחלה, בני הזוג נוטים לדבוק זה בזו כאיש אחד. ויכוחי העבר נשכחים והם פועלים יחד במטרה להשיג מידע, קשרים לרופאים מומלצים, ותורים לטיפולים. בשלב זה בדרך כלל שניהם מפסיקים זמנית לעבוד, ומתמקדים אך ורק בחולה ובבחירת הדרכים לטיפול בו. זהו שלב חשוב מאד בדרך להחלמתו של החולה, וכדי לאפשר לו לקרות מבלי ליצור הסחות דעת כלכליות, כדאי שיהיה למשפחה ביטוח מחלות קשות המעניק סכום כסף שמפצה על אובדן ההכנסה ומאפשר לבחור את הטיפול הטוב ביותר.

שלב החרדה

בשלב זה בני הזוג מודעים לאחוזי ההחלמה ולסיכון שאולי הם יאבדו את בן זוגם האהוב למחלה הארורה הזו. שלב זה יוצר מתח רב, אך גם מקרב בין בני הזוג, שחוששים שאולי אין להם עוד הרבה זמן להיות יחד. מכיוון שהטיפולים עוד לא התחילו או רק בשלביהם הראשונים, זהו שלב של קרבה גדולה בין בני הזוג, המתבטאת הן במובן הפיזי והן במובן הנפשי. כאשר בני הזוג צעירים, הם עשויים לשקול בשלב זה את האפשרות להקפיא תאי מין כדי לאפשר לעצמם להביא ילדים בהמשך, כאשר בן הזוג יחלים. 

שלב חוסר האונים

זוגות שעברו יחד את המחלה, מספרים על תחושה קשה של חוסר אונים מרגע שבן הזוג מתחיל את הטיפולים וחווה את תופעות הלוואי הקשות שלהם. מכיוון שקשה להבין את סוג הכאב שנגרם על ידי טיפול כימותרפי או הקרנות, ולהקל על התסמינים הנלווים, בני הזוג מרגישים שקצרה ידם מלהושיע, אבל אלו שחלו והחלימו, מרגישים בדרך כלל את הרצון לסייע ואת האכפתיות של בני זוגם, ומספרים כי זו מסייעת להם להאבק ולהחלים.

פוליסת בריאות פרטית, יכולה להפחית את תחושת חוסר האונים, משום שהיא כוללת מימון לשירותים כדוגמת טיפולים אלטרנטיביים ומסג' שיכולים להפחית את הכאבים ותופעות הלוואי.

שלב השגרה

לאחר תקופה מסוימת של טיפולים, מערכת היחסים נכנסת לסוג של שגרה. בן הזוג הבריא אף מצליח לחזור לפרקים לעבודתו, ותחושת האימה פוחתת. עם זאת, בשלב זה בני הזוג בדרך כלל תשושים נפשית ופיזית. קשה להם לחלוק את מה שעובר עליהם עם בני הזוג, מחשש להכביד עליהם, אך מנגד הם יודעים שזר לא יבין זאת. חלק בוחרים להשתתף בקבוצות של חולי סרטן ומשפחותיהם, ואילו אחרים מעדיפים לפרוק את המתח ובליל התחושות אצל הפסיכולוג.

שלב ההתגברות

כאשר התהליך מגיע לקיצו, והגוף של בן הזוג נקי מסרטן, נוצרת תחושת הקלה אדירה. אמנם בעומק התודעה קיים החשש כי הסרטן עלול לחזור, אבל זה הזמן של בני הזוג לחגוג את ההזדמנות שניתנה להם להמשיך ולהיות ביחד. בשלב זה מתחילים לשקם את ההרגלים הישנים ואת החיים. קושי כזה נוטה בדרך כלל לחזק את הזוגיות ולקרב בין בני הזוג כפי שמעט מאד דברים אחרים עושים, שכן הם היו רגע מלאבד את האדם היקר להם בעולם והרוויחו אותו מחדש.

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל