טעויות נפוצות בשמירה על זכויות פנסיוניות, בעת יציאה לחופשת לידה

טעויות נפוצות בשמירה על זכויות פנסיוניות, בעת יציאה לחופשת לידה

כמה חודשים לאחר שהתחלת לעבוד, הפגישו אותך עם היועץ הפנסיוני במקום העבודה. הוא מלמל כמה מילים ונתן לך לחתום על אחד המסמכים החשובים בחייך – קרן הפנסיה שלך. כ-70% מהאוכלוסיה מעריכים כי הפנסיה תהיה מקור ההכנסה העיקרי שלהם לקראת הפרישה, אך הנתונים מראים כי כבר כיום אנו חוסכים מעט מדי לקראת הפרישה ועושים המון טעויות.

הטעות: לשבור את הרצף

החוק המחייב להפריש לעובדים בעלי ותק הפרשות פנסיוניות, חל גם על נשים שיצאו לשמירת הריון או חופשת לידה. במקרים רבים, כאשר האשה יוצאת לחופשת לידה המעסיק מקפיא את התשלום שכן גם האשה אינה מפרישה לקרן הפנסיה שלה בתקופה זו.

התקופה בה המעסיק מחויב להפריש לפנסיה ליולדת, היא זו שמכוסה על ידי הביטוח הלאומי, אך מכיוון שנשים רבות בוחרות להאריך את השהייה בבית עם הרך הנולד, מעסיקים רבים מעדיפים להקפיא את ההפרשות ולחכות לחזרתה של האם הטרייה לעבודה, כדי להתקזז. כעקרון מדובר בהליך חוקי ותקין לגמרי, אך בשיטה זו, המשכורת הראשונה של האם, תהיה נמוכה משמעותית בחודש בו היא תשוב לעבודה, שכן גם ממנה יקוזזו ההפרשות הפנסיוניות לתקופת ההריון.

הבעיה העיקרית מתחילה כאשר האישה בוחרת שלא לחזור בתום ימי חופשת הלידה, ולעזוב את מקום עבודתה. במקרים כאלו, יתכן כי לא כל הסכום יופרש רטרואקטיבית, וכי רצף ההפרשות יישבר מוקדם מהרצוי. כדי למנוע את הסיכון הזה, לפני שיוצאים לחופשת לידה, מומלץ לבקש מהמעסיק להפריש לאורך תקופת חופשת הלידה ולהשלים את ההפרשות שלך כעובדת, דרך הוראת קבע.

הטעות: לאבד את הכיסוי הביטוחי

בקרן הפנסיה ובביטוחי מנהלים קיימים רכיבי כיסוי ביטוחי, המעניקים פיצוי במקרה של אובדן כושר עבודה ובמקרה של פטירה. כאשר לא מפרישים דבר בתקופת חופשת הלידה, מאבדים את רכיבי הכיסוי הביטוחי. במצב זה, אם חלילה קורה דבר מה לאם בתקופת חופשת הלידה, המשפחה לא תקבל את הכספים המגיעים לה, שכן הכיסוי אינו בתוקף.

לאחר היציאה לחופשת לידה,מומלץ לבקש מחברת הביטוח בה נמצאת הפוליסה, לעבור להסדר ריסק זמני, במסגרתו החלק של חסכון לטובת הפרישה מוקפא, וממשיכים לשלם רק את הפרמיה למקרה של אובדן כושר עבודה או מוות.

גם אם החלטת שלא להפריש לפנסיה בתקופת חופשת הלידה אלא לשלם רטרואקטיבית בשובך לעבודה, מומלץ בכל זאת להפריש את הסכום החודשי הדרוש לשמירה על הפרמיה, לכל מקרה שלא יקרה. במידה ושכחת לשלם את רכיב הריסק, ישלחו אליך הודעות על פיגור בתשלום. אל תתעלמי מהן, שכן הן מתריעות בפניך כי אם לא תעשי מעשה הכיסוי הביטוחי שלך יפוג.

הטעות: לא לעדכן בשינויים

מרגע שיצאת מחדר הלידה ובידייך תינוק קט, נפש נוספת במשפחה תלויה בך כלכלית. הכיסוי הביטוחי למקרים של מוות או אובדן כושר עבודה מחושב בין השאר גם לפי כמות המוטבים התלויים כלכלית במבוטח. לכן לאחר החזרה מחופשת הלידה, או במידת האפשר כאשר עוברים להסדר ריסק זמני, חשוב לעדכן את רשימת המוטבים ולהתאים את התוכנית הפנסיונית למצב החדש של המשפחה.

אם החלטת לשנות את היקף המשרה לאחר חזרתך לעבודה, למשרה חלקית יותר מזו הקבועה בחוק, חשוב גם אז לעדכן את חברת הביטוח, על מנת שההפרשות והכיסויים יותאמו אף הם למשכורת החדשה שלך.

הטעות: להשתמש בכספי הפיצויים

עוד רכיב שהפנסיה שלך כוללת הוא רכיב הפיצויים, אותו את זכאית למשוך במקרה בו סיימת את העסקתך בחברה. רגע לפני שאת מתקשרת לפדות את הפיצויים, עצרי וקראי מה המשמעות שלהם בנוגע לפנסיה העתידית שלך. כדי להנות מרמת חיים סבירה של כ-5,000 ₪ לחודש, תצטרכי לחסוך במהלך תקופת העבודה שלך כמיליון ₪. כאשר את פודה את כספי הפיצויים שלך, את מקטינה בכמה עשרות אלפי שקלים את הסכום המצוי בחסכון לפנסיה שלך, ומקטינה את הסיכוי לפנסיה נאותה לאחר שתפרשי.

אם את ממש זקוקה לכספי הפיצויים בתקופה בה את בין עבודות, מומלץ לשקול לקחת הלוואה על חשבון קרן הפנסיה. הלוואה זו תהיה בדרך כלל בריבית נמוכה יותר מזו שתוצע לך בבנק, והיא תאפשר לך להעביר את התקופה מבלי לפגוע בחסכון הפנסיוני שלך. בכל מקרה שבו שוקלים לגעת בכספי הפיצויים, מומלץ להתייעץ עם יועץ פנסיוני שיציג בפניך את ההשפעה העתידית על הפנסיה שלך.

את יוצאת לחופשת לידה כדי לשמור על התינוק שלך, אך אל תשכחי בתקופה זו לשמור גם על העתיד שלך. התנהלות נכונה עם קרן הפנסיה בתקופת חופשת הלידה תבטיח לך עתיד כלכלי טוב יות

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל