מה מגיע לי אם ניזוקתי במבצע צוק איתן?

מה מגיע לי אם ניזוקתי במבצע צוק איתן?
 ישובי הדרום חיים כך כבר תקופה ארוכה, אך בשבועות האחרונים גם רבים מתושבי המרכז החלו לסבול מאיום הטילים ומהפגיעות הנגרמות מהן לגוף ולרכוש. במבצעים צבאיים קודמים, המדינה מצאה תקציב לפיצוי הנפגעים בדמות החזרים ממס רכוש. אך לא תמיד הסכום שניתן הספיק על מנת לכסות את שיעורו הכספי של הנזק.

 

חשוב לדעת כי פוליסות ביטוח רגילות, כדוגמת פוליסת ביטוח מבנה ותכולה, פוליסת בריאות או פוליסות ביטוח לעסק, אינן תקפות במקרה של טרור, למעט במקרים בהם נקנתה הרחבה לפוליסה, המכונה ביטוח טרור, שמרחיבה את ההגנה הביטוחית גם למקרים אלו. אז מה בעצם מגיע לכם במקרה שנפגעתם וממי?

 

מה מגיע לי אם הטיסה בוטלה?

רובנו מכירים לפחות אדם אחד שבימים האחרונים "נתקע" בחו"ל עקב סירובן של חברות התעופה לטוס לארץ, או אדם שנאלץ לבטל את כרטיס הטיסה שלו עקב צו 8, חשש לעזוב את הילדים מאחור במצב כזה וכן הלאה. במקרה שבו אדם נשאר בחו"ל עקב ביטול טיסה, הוא זכאי לטיסה חלופית או לשהיה על חשבון חברת התעופה עד שימצא לו פתרון. מי שבוטלה לו הטיסה על ידי חברת התעופה זכאי להחזר על הסכום ששלם או לטיסה חלופית, ואילו מי שגויס בעצמו או קרוב מדרגה ראשונה שלו גויס בצו 8 ולכן החליט לוותר על הנסיעה, צפוי אף הוא לקבל את ההחזר עבור הנסיעה.  

 

מנגד, מי שבטל את הטיסה עקב חששות, כנראה שלא יוכל לקבל החזר עבור הכרטיס. תתכן החרגה לתושבי קו העימות, אך כדי לברר האם היא בתוקף, כדאי לדבר עם סוכן הביטוח שלכם.

  

מה מגיע לי אם העסק שלי נפגע?

בעלי עסקים רבים חווים הפסדים גדולים בעסק, בין אם בשל חוסר יכולת לפתוח אותו, בין אם בשל המחסור בקונים, ובין אם בשל העובדה שלא מעט בעלי עסקים קבלו צו 8 וחויבו להתייצב. לבעלי עסקים שלהם פוליסת ביטוח הכוללת ביטוח טרור לעסק, מגיע פיצוי, שכן הנזקים על אובדן הכנסה אינם כלולים בכיסוי על ידי מס רכוש. לבעלי עסקים הנמצאים בעוטף עזה צפוי להגיע פיצוי למקרה זה גם אם אין להם ביטוח טרור לעסק, אך התשובה לשאלה האם עסקים שנמצאים רחוק יותר יפוצו, עדיין לא ברורה וכנראה שנצטרך לחכות לסיום מבצע צוק איתן כדי לגלותה.

 

פגיעה פיזית במבנה או במלאי של העסק מכוסה על ידי מס רכוש, אך חשוב לדעת כי אם לאחר הפגיעה המקום נפרץ ונבזז, בעלי העסק לא יוכלו לקבל פיצוי בעבור כך.  פוליסת ביטוח הכוללת ביטוח טרור, יכולה כן להעניק את הכיסוי המשלים במקרה כזה, ולהשלים את הפער שבין מה שניתן על ידי מס רכוש לבין העלות הממשית של שיקום העסק.

 

מה מגיע לי אם נפגעתי?

גם בביטוחי בריאות קיימת החרגה לפגיעות שמקורן בטרור, למעט אצל מי שקנה את ההרחבה הרלוונטית בפוליסה. אך אם חלילה נפגעתם בפעילות טרור, הביטוח הלאומי מממן את הטיפול במקרה זה. אם חלילה הנזק קשה, והנפגע הפך לסיעודי, קיימות פוליסות ביטוח סיעודי המכסות את המצב הזה, כמובן בהתאם לתנאיה.

 

אם יש לנפגע ביטוח אובדן כושר עבודה, חשוב לבחון האם הסעיף כלול בו, למקרה שבו הפגיעה הפיזית תתרגם לאובדן כושר עבודה.

 

מה מגיע לי אם הבית שלי נפגע?

בפוליסות מבנה ותכולה ניתן לרכוש הרחבה המגנה במקרים של פעולות טרור. אבל אם הבית נפגע, ואין לבעליו את הכיסוי המתאים, עליו לגשת אל מס רכוש, על מנת ששמאי יגיע לבחון את הנזק ולהציע פיצוי עבור החפצים שניזוקו וכן תשלום עבור תיקון הנזק למבנה. חשוב לדעת כי במקרה והפיצוץ השמיד כסף מזומן, צ'קים וחפצי ערך כדוגמת תכשיטים ויצירות אומנות, או חלילה הבית נבזז, מס רכוש לא יספק פיצוי עבורם.

 

במידה והפגיעה חמורה, ומסכנת את בני הבית לו ישארו בו, מחלקת הרווחה של העירייה או מס רכוש, יספקו לבעלי הדירה מגורים בבית מלון או דיור חלופי.  

 

מה מגיע לי אם הרכב שלי נפגע?

הרסיסים המיורטים והטילים, עלולים לגרום נזק לרכבים. פוליסת ביטוח רכב אינה מכסה מקרים מסוג זה, ולכן במקרה של פגיעה ברכב יש לפנות למס רכוש, שישלחו שמאי שיעריך את היקף הנזק ועלות התיקון. לאחר שלב זה, ניתן לקחת את הרכב לכל מוסך על מנת לתקנו.

 

אנחנו, באורלי יונאי, מקווים שהכל יסתיים מהר וללא נפגעים, אך אם משהו קרה, אנו כאן כדי לשמור על הזכויות שלכם.  

צור קשר

ספרות בלבד, ללא סימנים