מחלת הסרטן ומשבר הנשיות

מחלת הסרטן ומשבר הנשיות

 

 אנג'לינה ג'ולי נחשבת בעיני רבים לאישה היפה בעולם. אבל בין התקופה שבה היא גילתה כי היא נושאת את הגן BRCA1 המעלה את הסבירות שלה לחלות בסרטן השד, לבין ההחלמה שלה משחזור השד, העיתונות רחשה שמועות בנודע למראה התשוש והרזה שלה. בתקופה כזו, אפילו האישה היפה בעולם, לא הקרינה נשיות זוהרת כתמיד.  

 

רובנו לא אנג'לינה ג'ולי גם בזמנים הטובים ביותר שלנו. וכאשר חלילה מתגלה סרטן בגופנו, עלינו לשכוח לרגע את כל מה שלימדה אותנו החברה המודרנית, ולהתמקד בהישרדות שלנו. לאחר תקופה של טיפולים, נשים רבות חוזרות ממצב ההישרדות למצב של שגרה יחסית, ואז עלולים להתחיל קונפליקטים שמקורם בהשפעות טיפולי הסרטן על המאפיינים הנשיים.  

השפעת הטיפולים על המראה הנשי

הטיפולים במחלת הסרטן משפיעים מאד על המראה ועל התחושה האישית. השיער הוא אחד המאפיינים הכי מזוהים עם נשיות, ולכן חולות רבות חוות משבר עמוק, כאשר הוא מתחיל לנשור עקב הטיפולים. במקרה בו חלילה נתגלה סרטן השד, הרחם או השחלות, אלו מחייבים הסרה של האיבר הפגוע. הפגיעה באיברי הפוריות מלווה בדרך כלל בתחושה של פגיעה בנשיות, אך גם בתסמינים פיזיים המוסיפים לקושי, כדוגמת הקדמת גיל הבלות (במקרים של הסרת רחם ושחלות), ובתסמינים הפוגעים בדימוי ובביטחון העצמי, כמו במקרה של ניתוח כריתת שד.

מבוטחות בביטוח בריאות פרטי, יכולות להחליט כי כבר בעת הכריתה יבוצע גם תהליך של שחזור שד. על פי מחקרים, לשחזור מיידי יש יתרונות פיזיים בדמות צלקות קטנות יותר ופגיעה מופחתת באלסטיות של העור, וכן יתרונות נפשיים, שכן המנותחת אינה צריכה להתמודד עם הקושי הכרוך באובדן השד וההתמודדות עימו עד לביצוע השחזור.

שינוי מראה נוספים שחולות סרטן צריכות להתמודד איתם כוללים שינוי במראה העור, עקב ירידה מהירה במשקל והשפעות הטיפולים, וכן שינויים במראה הציפורניים. השינויים הללו עלולים לגרום לחולה להרגיש שאיבדה את יופיה ונשיותה, ובשל הקשר בין גוף ונפש להקשות על ההחלמה. קבלת פיצוי במסגרת ביטוח מחלות קשות, על סך כ-100 אלף ₪, מאפשר לחולה לקחת פסק זמן מהטיפולים לטובת השקעה במראה שלה, והחזרת התחושה החיובית כלפי עצמה. 

השפעת הטיפולים על המשיכה

נוסף על תחושות התשישות, נשים רבות מאבדות בתקופת הטיפולים את החשק לקיום יחסי מין. הלחץ וההתמודדות עם הקושי מקשים על החולה לחשוב על קיום יחסי מין, שכן הן חשות כי כעת עליהן לעסוק בהישרדות, אך יתכן גם קושי פיזי בדמות תחושה לא נעימה של יובש וכאבים, שמקורם בתופעות הלוואי של ההקרנות.

 

נשים רבות אינן יודעות כי מדובר בתופעות לוואי נפוצות, ומסיקות מכך כי הן אבדו את הנשיות שלהן גם במובן זה של הנאה מינית. מצב זה יכול להוביל לתסכולים ולדימוי עצמי נמוך, וחבל שכך. מומלץ להתייעץ עם הרופא גם על הנושאים האינטימיים ביותר, ובמקרה שבו נדרשת התערבות פסיכולוגית, להפעיל את הכיסוי הביטוחי לתמיכה נפשית, הכלול בהרחבה של פוליסת ביטוח מחלות קשות, על מנת למנוע פגיעה בדימוי העצמי ובזוגיות.

 

על אף שמשבר הנשיות עשוי להראות פחות משמעותי ממשברים אחרים הקשורים למחלת הסרטן, ההתגברות עליו יכולה לסייע בהחלמה, ולכן כדאי לבדוק האם הביטוח מכסה תחומים הקשורים לכך, כדוגמת פאות, שחזורי שד, טיפולים פסיכולוגיים לחיזוק הדימוי העצמי וכן הלאה. חשוב לטפל בתופעות אלו, שכן הן עלולות להמשיך אצל נשים שהתגברו על הסרטן ולהפריע להן לחיות את חייהן במלואם. כיסוי ביטוחי נאות מאפשר לטפל בכל האספקטים, ולאפשר החלמה שלמה ממחלת הסרטן. 

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל