משבר ההורות – איך מתמודדים כשלילד שלך יש סרטן?

משבר ההורות – איך מתמודדים כשלילד שלך יש סרטן?

 

 הילד לא מרגיש טוב ומתלונן על כאבים. אתם הולכים לרופא, עושים בדיקות דם, תוהים אולי האם הוא מגזים כי לא בא לו ללכת לגן או לבית הספר, ופתאום נופלת עליכם כרעם ביום בהיר האבחנה הקשה מכל – לילד יש סרטן. עבור רוב המשפחות מתחיל תהליך רגשי, פיזי וכלכלי שאינו פשוט כלל.

ההתמודדות הרגשית

הורים רבים מספרים כי ברגע קבלת הבשורה הם שמעו את האבחנה, אבל המוח שלהם סרב לעכל אותה. הם ישבו קפואים ולא מאמינים וחיכו לרגע שבו הרופא יגיד שהוא טעה באבחנה ומדובר במשהו פשוט בהרבה. תחושת הקפאון הזו היא תחושה טבעית ולמעשה היא אחת הדרכים של המוח הקדמוני שלנו להתמודד עם איום. תחושה זו מסייעת לעכל את שעתיד לבוא לאט יותר ובשלבים, לעבד את הרגשות שמתחילים לגאות ולחפש את התמיכה אצל אחרים קרובים.

הצד השני של התמודדות עם איום הוא תקיפה. חלק מההורים חשים זעם לאור חוסר הצדק שנפל בחלקם, עם גילוי הבשורה על הסרטן אצל ילדם. שאלות כמו "למה זה מגיע לי?", תחושות קשות שמופנות מול העולם והרופא נושא הבשורה, תסכול מהצפוי לבוא הן תחושות נפוצות אצל הורים שכרגע התהפך עולם, והתפוצצות זועמת על כל מי שאינו פועל או מגיב בדרך הרצויה להם. התגובה הזו היא תגובה טבעית, אך היא יכולה ליצור נזק עתידי ולכן חשוב שההורים ידעו להתמודד עם הזעם ולתעל אותו בדרך נכונה.

על טווח הרגשות שהורים חווים, נמצאים גם רגשות כמו הדחקה והכחשה של המצב, ותחושה של חוסר יכולת להתמודד איתו. להורים אלו היכולת לקבל חוות דעת שניה יכולה להיות חשובה מאד להתמודדות, ולכן באמצעות הפעלת ביטוח הבריאות הפרטי של הילד, הם יוכלו להבין את המצב לאשורו, להתחיל לעכל אותו ולהתמודד איתו. תחושות של חרדה ופחד נפוצות אף הן ונעות בין החרדה מלאבד את הילד לבין החרדה מהתמודדות עם כל הדברים שבהם יצטרכו לטפל: הפרנסה, הבית, הילדים האחרים, הילד החולה, ההליכים הבירוקרטיים, התגובות מהסביבה וכו'.

אחת התחושות שלא פוסחות על הורים, היא תחושת הצער, היגון והדכדוך מכך שילדם אובחן עם סרטן. כולנו רוצים שהילדים שלנו יהיו בריאים, ושנוכל לסייע להם לגדול בסביבה מוגנת, וחלומות אלו מתנפצים עם האבחנה וסדרת הטיפולים שעתידה לבוא אחריה. הורים רבים מצהירים כי היו מוכנים לקחת על עצמם את הכאב, הטיפולים והמחלה רק כדי שהילד לא יסבול, אך למרבה הצער, אין ביכולתם לעשות דבר מלבד להיות שם איתו ולתת לו את הטיפול הטוב ביותר עבורו.

התמודדות פיזית

הורים לילדים שחלו בסרטן, מספרים כי בתקופת הטיפולים הם הפסיקו לישון יחד עם בני זוגם והתחילו לישון בסמוך לילד כדי להיות שם עבורו. הם גם הפסיקו להיות הורים לילדים האחרים ורוב משאביהם הוקדשו לטיפול בילד החולה. הם ישבו לידו ימים ולילות על כורסת בית החולים, מחו את הדמעות והזדקנו תוך חודשים ספורים בעשרות שנים.

ההורים חווים הן את האחריות הגדולה בסיטואציה, והן את הקושי הפיזי בטיפול בילד חולה. אלו יחד יוצרים תופעות כדוגמת סטרס שמשפיעות הן נפשית והן גופנית ומחלישות את ההורה. לאחר שהילד מחלים, חלק מההורים שבים לטפל בעצמם, ומגלים כי התקופה הקשה השאירה את אותותיה בדמות פריצות דיסק או כאבי שרירים, תחושת תשישות שקשה לצאת ממנה וכן הלאה. ביטוח בריאות פרטי גם להורים מאפשר לשקם גם אותם, כאשר הם מתפנים לעסוק בכך.

התמודדות כלכלית

כשהילד חולה, ההורה מפסיק אוטומטית לעבוד, על מנת להיות לצידו, לדאוג לבירוקרטיה ולהתקדמות הטיפול ולסייע לו. אבל המשכנתא ממשיכה לרדת מדי חודש, והקניות צריכות להעשות (למעשה בזמן אשפוז בבית חולים ההוצאות על הזמנת אוכל מבחוץ גדלות), וההוצאות ממשיכות להערם. על כל אלו נוספות הוצאות הטיפול והדלק, שמקשות על ההתמודדות וגוזלות מההורים שעות שינה נוספות. 

ביטוח מחלות קשות וביטוח בריאות פרטי מסייעים להקל על חלק מהדברים שדורשים התמודדות, כדוגמת הצורך בחוות דעת שנייה, הרצון לנסות טיפולים שאינם בסל התרופות אך תופעות הלוואי שלהן חלשות יותר, וההתמודדות הכלכלית, ולכן אנו ממליצים לכל הורה לבטח את משפחתו בביטוחים אלו.  

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל