איפה כדאי להשקיע את הכסף?

 איפה כדאי להשקיע את הכסף?

יוקר המחיה מקשה על רבים מאיתנו לחסוך, אך גם אלו שכבר מצליחים מוצאים את עצמם תוהים היכן להשקיע את הכסף. הריביות הנמוכות הניתנות בפקדונות קצרי מועד (פק"מ) מהוות הפסד בטוח ביחס לשיעור עליית המדד, ולמעשה השקעה בהן מתחילה יותר ויותר להדמות להשארת הכסף מתחת לבלטות, בעיקר לאחר שמנכים ממנה את דמי הניהול והעמלות.

מנגד, שוק ההון הפכפך מתמיד, ורק לאחרונה ראינו כיצד משבר תקרת החוב האמריקאי יוצר בו תנודות חזקות שיכולות למחוק מאות ואלפי שקלים מהחסכון ברגע, והשקעה ישירה בו דורשת התמחות והשקעת זמן ומשאבים.

 

נעים להכיר: פוליסת חסכון פיננסי  

ענת ויואב, זוג באמצע שנות ה-30 לחייו והורים לילד, מעוניינים לחסוך על מנת לרכוש רכב נוסף בעוד כ שלוש שנים. הם בוחנים את אפשרויות החסכון העומדות בפניהם ומוצאים את עצמם בפני שוקת שבורה: החסכון בפק"מ מהווה הפסד בטוח לאור הריביות הנמוכות, כדי להשקיע דרך בית השקעות עליהם לגייס סכומי חסכון גבוהים של מאות אלפי שקלים, והשקעה דרך הבנק מלווה בעמלות יקרות השוחקות את הרווחיות. הם יכולים להשקיע בקרנות השתלמות, אך אז יאלצו לחכות 6 שנים לפתיחתן, והם צריכים את הרכב הנוסף בתקופה שבה הם מעריכים שהתא המשפחתי שלהם יגדל.

 

הפתרון לענת ויואב, כמו גם למשפחות נוספות רבות, הוא מוצר חדש העונה לשם "פוליסת חסכון פיננסי", שמשלבת בין מספר מוצרי חסכון קיימים ומציעה רמת נזילות הדומה לזו של פק"מ שבועי. פוליסת חסכון פיננסי מנוהלת על ידי מנהלי ההשקעות של חברות הביטוח המובילות בישראל, אך לכשלעצמה היא אינה כוללת רכיבים ביטוחיים.

 

פוליסת החסכון הפיננסי כוללת 3-5 מסלולי השקעה לבחירה. המסלול הראשון אותו מציעה הפוליסה אינו חשוף למניות ומורכב ברובו מאגרות חוב של חברות ושל המדינה, ומהשקעה בנכסים שאינם סחירים. תיק מסוג זה מתאים למשפחה שמחפשת השקעה סולידית, שבה רמות הסיכון נמוכות והשאיפה היא להרוויח תשואה גבוהה מזו שתנתן בפק"מ. במסלולים האחרים ניתן לבחור בחשיפה למניות בהיקפים משתנים בין 20%-50%, שכמובן מגדילה את התשואות אך גם את רמות הסיכון.

בניגוד להשקעה ישירה באג"חים ומניות, פוליסת החסכון הפיננסי מציעה השקעה מבוזרת, המאפשרת פיזור סיכונים, ולכן היא מתאימה במיוחד למי שמעוניין להשקיע אך אינו בקיא בכללי המשחק של שוק ההון. בחירת רמת הסיכון-סיכוי מושפעת גם מטווח ההשקעה, שכן בטווח של 5 שנים השוק יכול לתקן את עצמו טוב יותר מאשר בהשקעה קצרת מועד. בנוסף לכל היתרונות הללו, פוליסת החסכון הפיננסי מספקת יותר אפשרויות השקעה, כמו למשל השקעה בנכסים לא סחירים, ובנוסף בחלק מהפוליסות ניתן לבחור איזה בית השקעות ינהל את ההשקעה.

 

לשלם פחות ולקבל יותר   

אחת מטענות המחאה החברתית התמקדה בגובה העמלות הנגבות על ידי הבנקים, ומהוות את עיקר הכנסותיהם. ניהול תיק השקעות בבנק כרוך בתשלום עמלות רבות כדוגמת דמי פתיחת חשבון, דמי ניהול, דמי משמרת ועוד. על כל העמלות הללו, נוסיף את המיסוי על רווחי שוק ההון, העומד על עד 25% מהרווח. לאחר ניכוי העמלות והמיסים, הרווח של המשפחה נשחק משמעותית, והאטרקטיביות של ההשקעה פוחתת. האפשרות האחרת היא להשקיע בקרנות נאמנות, המשקיעות במגוון ניירות ערך. אך גם שם נדרש לשלם דמי ניהול ועמלות נלוות כדוגמת עלויות קנייה ומכירה חודשיות.

בשל היותה מוצר ייחודי, פוליסת חסכון פיננסי משנה את כללי המשחק, ומציעה פטור מעמלות ניהול, קנייה ומכירה ודחייה מלאה של תשלום המס עד למועד פרעון החסכון, דבר אשר מגדיל את הסיכוי לתשואה גבוהה יותר. יתרה מכך, בניגוד לאפיקים אחרים בהם משלמים את המס על רווחי ההון על כל התשואה, בפוליסת חסכון פיננסית משלמים רק את הרווח הריאלי המתקבל מהפחתת המדד מהתשואה. נוסף על כל אלו, דמי הניהול של הפוליסה נמוכים משמעותית מאלו של קרן נאמנות.  

 

הפתרונות המוכרים אינם מספיקים כדי לתת למשפחה הישראלית הממוצעת את האפשרות להנות מתשואות לחסכונותיהם, ולכן צריך להפסיק ולחפש מתחת לפנס. פוליסת החסכון הפיננסי מהווה פתרון חכם ומניב, למשפחות שאין להן סכומים גבוהים דיים כדי להשקיע בבית השקעות, אבל לא רוצות להסתפק בתשואות הנמוכות של פק"מ או בשאריות הרווח מניהול תיק השקעות דרך הבנק או דרך קרן נאמנות.

 

את פוליסת החסכון הפיננסי ניתן לרכוש דרך סוכני ביטוח המורשים למוכרה. כאשר בוחרים היכן לפתוח פוליסה כזו, מומלץ להכיר את הפוליסות השונות ותנאיהם ולוודא כי סוכן הביטוח מתמחה בתחום הפיננסי ויכול לספק עצה טובה עבורכם. 

צור קשר

ספרות בלבד, ללא סימנים