קריאת הדו"ח השנתי של הפנסיה שווה לכם כסף

קריאת הדו"ח השנתי של הפנסיה שווה לכם כסף

 

 רגע לפני שהדיווח השנתי על ביצועי קרן הפנסיה שלכם נוחת בתיבת הדואר שלכם, ריכזנו עבורכם מספר פריטי מידע חשובים, עדכניים ומעניינים שכדאי לכם לבדוק לגבי הפנסיה שלכם.

 

  1. השנה תחסכו יותר לפנסיה

מתוך מגמה להגדיל את החסכון הפנסיוני של העובדים בישראל, שיעור ההפרשות המינימלי לפנסיה צפוי להמשיך ולעלות גם השנה. אם בשנה שעברה אתם והמעסיק העברתם מדי חודש סכום בגובה 15% מהכנסתכם לטובת החסכון לפנסיה, הרי שהחל מחודש זה, שיעור ההפרשות לפנסיה יעלה לכדי 17.5%. ודאו כי שיעור ההפרשות המינימלי בשנה החולפת הוא על פי חוק, ואם לא, עדכנו את הבוס כדי שיוכל להשלים חוסרים. 

 

  1. 2. הסתכלו על רשימת המוטבים שלכם

המוטבים הרשומים בביטוח המנהלים ובקופות הגמל, הם היחידים שיהיו זכאים למשוך את הכספים שהצטברו במקרה שבו חלילה זמנכם יגיע. דאגו לעדכן את רשימת המוטבים ולכלול בה קרובים נוספים שתרצו שיקבלו את הכסף, ולהסיר מתוכה מוטבים לא רלוונטיים, כמו למשל הורים שנפטרו, בני זוג שהתגרשתם מהם וכו'.

 

חשוב לדעת כי בקרן פנסיה, כברירת מחדל, המוטבים הינם בני הזוג והילדים מתחת לגיל 18. מסלולי הפנסיה כוללים פנסיית שארים הניתנת לאלמנה, ליתום ולהורה. במקרה בו אין מוטבי ברירת מחדל, המבוטח יכול לבחור מוטבים, באמצעות טופס יעודי או לשנות מסלול כך שהחלק שמיועד לפנסיית שארים יתווסף לחסכון לפרישה. 

 

  1. 3.בדקו האם מסלול הפנסיה מתאים לכם

כדי למקסם את החסכון הפנסיוני, כדאי לקחת סיכונים בטווח הארוך, על ידי הגדלת החשיפה למניות בגילאים הצעירים, וככל שהגיל עולה להפחית את הסיכון. אם עברתם השנה עשור בחייכם, כדאי להתייעץ עם יועץ פנסיוני ולבחון האם מסלול הפנסיה שלכם עדיין מתאים לכם, או האם כדאי לעבור. 

ישנם מסלולים המתאימים למי שצפוי לפרוש מוקדם מגיל הפרישה הקבוע בחוק. אם אתם מניחים בסבירות גבוהה שתפרשו קודם, בררו על מעבר למסלול כזה כדי למנוע מצב שבו תשארו ללא מקור הכנסה, במשך התקופה שבין הפרישה בפועל לגיל התחלת הפנסיה.

 

כמובן שכדאי גם לבדוק את תשואת הקרן שבה אתם נמצאים על פני השנים האחרונות, ולבחון האם קיימות קרנות אחרות ברמות סיכון דומות, שאולי שווה לעבור אליהן, או מוצרים פנסיונים אחרים שאולי יתאימו לכם יותר בשלב זה של חייכם.

 

  1. 4.בדקו את עתידכם הכלכלי ובצעו תיקונים

יועצים פנסיונים רבים מחזיקים סימולטור היכול להעריך מה תהיה קצבת הפנסיה שלכם בגיל הפרישה, ומכאן גם מה תהיה רמת החיים שלכם. הסימולטור יוכל לומר לכם האם אתם חוסכים מספיק ביחס לגילכם ורמת הכנסתכם, והיועץ הפנסיוני יוכל להציע הצעות להגדלת החסכון לקראת פרישה. חשוב לבחון את מצבכם אחת לכמה שנים, כיוון שבגיל צעיר קל יותר לתקן ולצמצם פערים. 

 

  1. 5.מתכננים להחליף עבודה השנה? התייעצו עם יועץ פנסיוני

החלפת מקום עבודה יכולה להשפיע גם כן על הפנסיה שלכם. ראשית, עליכם לוודא כי קיבלתם את כספי הפיצויים המגיעים לכם על פי חוק. שנית, לפני שמתכננים להשתמש בהם כדאי לבדוק עד כמה הם יפגעו לכם בקצבת הפנסיה, שכן בממוצע הם מהווים 40% מהחסכון הפנסיוני.

 

אם כבר מצאתם עבודה, כדאי לבדוק האם ניתן להמשיך להפקיד לקרנות ישנות, כדוגמת ביטוחי מנהלים שנפתחו לפני הרפורמה, קרנות בעלות קצבה הונית וקרנות בעלות מקדם קצבה משופר, או האם שווה לפתוח קרן פנסיה חדשה. אחד הפרמטרים שחשוב לקחת בחשבון הוא המצב הבריאותי שלכם כיום ביחס לעבר, שכן הצהרת הבריאות עלולה לעמוד לרועץ, במקרה שבו תתבעו פיצויים מקרן הפנסיה.

 

  1. להשתמש בכספי הפיצויים או בהלוואה?

אם אתם זקוקים לסכום כסף, בוודאי תלטשו עיניים אל כספי הפיצויים שלכם, אותם תוכלו לפדות בכל עת. אבל כשאתם עושים זאת, אתם בעצם לוקחים הלוואה על חשבון העתיד שלכם. אם מצבכם הכלכלי קשה ואתם חייבים הלוואה, תוכלו לקחת אחת בריבית נוחה על חשבון קרן הפנסיה שלכם, במקום לגעת בכספי הפיצויים. הפירוט על ההלוואות שלקחתם על חשבון קרן הפנסיה יופיע אף הוא בדו"ח השנתי.

 

  1. פורשים בקרוב? תכננו את הפרישה שלכם

אם אתם מתקרבים לגיל פרישה, חשוב לבצע תכנון פנסיוני עמוק, במסגרתו תוכלו להחליט בין קצבה הונית לקצבה חודשית, לוודא האם יש לכם די חסכון ולבחון דרכים להגדיל אותו, ואף לתכנן את רמת החיים לאחר הפרישה.

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל