התמודדות כלכלית לאחר פטירת בן זוג

התמודדות כלכלית לאחר פטירת בן זוג

 

התקופה שלאחר פטירתו של בן זוג והורה לילד היא תקופה מטלטלת. תחושת האובדן, העדרו של שותף וחסרונו של מפרנס מורגשים היטב בכל תחומי החיים, ומשפיעים על התנהלות המשפחה בכלל ועל כלכלת המשפחה בפרט. לאחר תקופת האבל על המשפחה להסתגל לא רק לחיים ללא אותו אדם אהוב אלא גם לתנאים כלכליים שונים וליצור הערכות של כלכלת המשפחה מחדש.

 
מה קורה מבחינת כלכלת המשפחה בתקופה שלאחר הפטירה?
פטירתו של מפרנס, מעידה בהכרח על הצורך להעריך מחדש את רמת ההכנסות וההוצאות של המשפחה. מכיוון שבמקביל להפנמת המצב החדש המשפחה מקבלת סכומי כסף גדולים ממקום עבודתו של הנפטר, מביטוחיו השונים וממקורות נוספים, היא מתקשה לתפוס את המצב החדש ונמצאת בתחושת בטחון כלכלי לא מבוסס. קיומו של הכסף לצד הרצון לפצות את בני המשפחה על האובדן מביא ברבות מהמשפחות לקריסה של כלכלת המשפחה תוך שנים ספורות מפטירת בן הזוג.
 
כלכלת המשפחה משתנה לאחר פטירת מפרנס, שכן עולה הצורך בשמרטפים, בטיפול פסיכולוגי להתגברות על האסון והאבל, ומתווספות הוצאות נוספות לחישוב, במקביל להכנסות הקטנות בשל העדרה של משכורת שנייה. אצל זוגות רבים יש בן זוג אחד שאחראי על כל הנושא הכלכלי, וכאשר הוא נפטר, הצד השני חווה בנוסף להלם מהפטירה, גם את ההלם מההתמודדות עם הנושא הכלכלי ועם הקניית כללי החינוך הכלכלי לילדים.
 
מה צריך לעשות מבחינה כלכלית לאחר פטירת בן זוג?
לאחר תקופת האבל עלינו להבין באיזו נקודה אנו נמצאים מבחינת כלכלת המשפחה וכיצד להמשיך מכאן. על בן הזוג לחפש את המסמכים המעידים על ביטוחים, חובות, חסכונות והשקעות, כמו גם את המסמכים הקשורים למעגל החיים של בן הזוג שנפטר – תעודות לידה, שחרור מהצבא, נישואין, תעודות של הילדים, ותעודת הפטירה.
 
אם החשבונות, החסכונות והביטוחים אינם על שני בני הזוג, על האלמן להעביר את כולם על שמו. בשלב זה, מומלץ במידה ואין לבן הזוג שנותר ביטוח חיים וביטוח סיעודי לבטח את עצמו וכן ליצור צוואה. מומלץ גם לפנות במהלך שנת האבל לאימון לכלכלת המשפחה על מנת להתארגן כלכלית מחדש.
 
כיצד אימון לכלכלת המשפחה יכול לסייע למשפחה שחוותה אובדן?
אימון לכלכלת המשפחה מאפשר למשפחה להתארגן מחדש בנושא הכלכלי ולשקול מחדש את דרכי ההתמודדות החדשית. השינויים הדרמטיים בהכנסות ובהוצאות, קיומו של סכום גדול המגיע לאחר הפטירה והרצון לפצות יוצרים יחדיו את השילוב ההרסני ביותר למשפחה מבחינה כלכלית, כאשר אין תוכנית מסודרת עבור כלכלת המשפחה.
 
אימון לכלכלת המשפחה בוחן את ההוצאות המשוערות של המשפחה, את ההכנסות הצפויות, את השאיפות הכלכליות ואת גילאי בני המשפחה ובונה תוכנית שתאפשר למשפחה כולה להתמודד כלכלית בשנים הבאות. אימון זה מציע למשפחה את הדרך הטובה ביותר להתנהל עם כספי העזבונות, ומסייע לה להתמודד עם התחייבויות גדולות כגון משכנתא, עם הצורך להתכונן לפנסיה של בן הזוג שנותר, ועם הרצון לסייע לילדים להתבסס בעתיד.
 
ההתמודדות הכלכלית לאחר פטירת בן זוג היא נושא הרה משמעות עבור המשפחה. מכיוון שלבן הזוג הנושא עליו כעת את עול פרנסת המשפחה אין בהכרח את כל הכלים והמשאבים הנפשיים להתמודדות עם השינויים הכלכליים, עם הצורך בתכנון ארוך טווח ועם ההתעסקות בכסף. אימון לכלכלת המשפחה יכול לסייע לו להתאושש ולשמור על היכולת הכלכלית של המשפחה.  
 
אבדתם בן זוג וכעת עליכם להתמודד לבד עם כלכלת המשפחה? צרו קשר עם משרדנו ונסייע לכם לתכנן את העתיד הכלכלי שלכם.
קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל