קופות גמל והשתלמות במסלול חו”ל: מקסימום תשואה להשקעה שלך

השוק הישראלי מהווה שברירי אחוז בודדים מהשוק העולמי. המשמעות היא שהשקעה בשוק הישראלי בלבד, לא תאפשר פיזור מיטבי שיניב תשואה טובה לאורך זמן. כדי ליהנות מתשואות טובות ואף יותר מכך, מומלץ לגוון את תיק ההשקעות שלכם גם בחו”ל.

עם זאת, לא לכולנו מתאים להשקיע ישירות בבורסה במכשירים המושקעים בחו”ל. חלקנו מעדיף השקעות מנוהלות שעושות את כל העבודה בשבילנו, כאשר לנו נותר רק להנות מהתשואות. קופות הגמל לסוגיהן הן מוצר גמיש ונוח, שמאפשר בדיוק את החופש הזה עבור כל אחת ואחד מאיתנו.

מה זה קופת גמל?
קופת גמל היא מושג ותיק וידוע, המתאר בפשטות תוכנית חיסכון לטווח בינוני או ארוך. כיום יש מספר מוצרים הנכללים תחת ההגדרה של “קופת גמל”, ובהם קרנות פנסיה, קרנות השתלמות, קופות גמל להשקעה, תוכנית חיסכון לכל ילד ועוד. גם ביטוח מנהלים הוא סוג של קופת גמל.

על מנת שקופת גמל מכל סוג תניב לנו רווחים לאורך הזמן המבוקש, ובמקביל תשמור על יציבות – הקופה צריכה להיות מושקעת באפיקים שונים: מניות, אגרות חוב (אג”ח), נכסים לא סחירים וכן הלאה. השילובים השונים בין האפיקים הללו, יוצרים “מסלולי השקעה” שמאפשרים למקסם את התשואה.

לדוגמה, הפנסיות של רובנו מושקעות בשוק ההון (למעט פנסיות תקציביות לעובדי מדינה שהונהגו עד שנת 2002, המשולמות על ידי המעסיק ולא תלויות בשוק ההון). כ-70% מהכסף בפנסיה מושקע באפיקים שונים לבחירת העמיתים, ו-30% מהפנסיה מושקעים באפיק סולידי לפי חוק מדינה, על מנת להניב תשואה מובטחת ליום הפרישה לגמלאות (כיום תשואה זו עומדת על קצת יותר מ-5 אחוזים). כמו כן קופות הגמל וההשתלמות מושקעות בשוק ההון לפי המסלול שבחרנו בעת ההצטרפות.

קופת גמל במסלול חו”ל
אין ספק ששוק ההון הישראלי מהווה נדבך חשוב בכלכלת ישראל, אבל כפי שצוין בהתחלה – הוא מהווה שבריר בלבד מכלכלת העולם. השקעה בכלכלות נוספות תאפשר לנו ליהנות מתשואות טובות ומגוונות יותר, שיאפשרו לנו להיות עמידים גם בפני תנודות בשוק.

לדוגמה, קופת גמל שמושקעת בחו”ל יכולה לכלול את החלוקה הבאה של אפיקי השקעה:

  • 40% מניות חו”ל (חשיפה גבוהה לארה”ב, לאירופה ולשווקים מתעוררים)
  • 40% אג”ח חו”ל בחו”ל
  • 20% נכסים לא סחירים בחו”ל


דוגמה נוספת
היא קופת גמל שמושקעת במדדי מניות ספציפיים כגון מדד 500 S&P. מדד זה מניב תשואה גבוהה לאורך עשרות שנים, מה שמאפשר גם לנו החוסכים ליהנות מהתשואה הזו בפנסיה, בקרן ההשתלמות ובקופות הגמל להשקעה. חשוב לציין שהמסלולים הללו חדשים יחסית בקופות הגמל, ולאט לאט אנו נחשפים למסלולים חדשים בכל חברות הביטוח ובתי השקעות.

מדד S&P 500

קרן פנסיה במסלול חו”ל
קרן הפנסיה היא החיסכון המוכר והידוע ביותר בציבור, וגם זה שקיומו מחויב בחוק מדינה (זאת כדי שלאנשים יהיה ממה לחיות ביום פרישתם, ולא יהפכו לעול כלכלי על מוסדות הרווחה).

אז מה קורה כאשר משקיעים את קרן הפנסיה שלנו במסלול חו”ל? לאורך זמן מתקבלות תשואות יפות ואף הרבה מעבר לכך.

בחירה במסלול חו”ל מאפשרת לנו לקבל תשואות גבוהות מצד אחד, וכן אפשרות לאזן את התיק הפנסיוני באמצעות רכיבים סולידיים כגון אגרות חוב בחו”ל, נכסים לא סחירים בחו”ל ועוד.

ככל שהתשואה גבוהה יותר לאורך יותר זמן, כך הפנסיה תניב לנו יותר רווחים. יש לכך חשיבות עליונה מכיוון שהחל מיום הפרישה, יהיה עלינו להתקיים מקרן הפנסיה שלנו. לפיכך כדאי מאוד לוודא שיהיה שם מספיק כסף שיאפשר לנו לחיות ברווחה הכלכלית שבה הורגלנו עד כה.

השוואת קרנות פנסיה מסלולי חו"ל

קרן השתלמות במסלול חו”ל
גם קרן השתלמות היא סוג של קופת גמל, שנהוג לספק לחלק מהעובדים השכירים על ידי המעסיק. במקור קרן השתלמות, כשמה כן היא, הייתה מיועדת לשלוח את העובדים להשתלמויות מקצועיות שישפרו את פריון העבודה. כיום מדובר פשוט בהטבה פטורה ממס (עד התקרה) הניתנת על ידי המעסיק (עצמאים יכולים לפתוח קרנות השתלמות המוכרת לצורכי מס.

בניגוד לקרן פנסיה המיועדת לטווח ארוך ואינה ניתנת לפדיון טרם היציאה לגמלאות (אחרת תשלמו 35% מס מהשקל הראשון), קרן השתלמות היא מכשיר פיננסי לטווח קצר ובינוני. ניתן לפדות את הקרן כל 6 שנים, וליהנות מהכסף ללא תשלום קנסות או מס רווחי הון עד לגובה תקרת הפקדות הנקבעות בכל שנה.

גם בקרן השתלמות ניתן להשקיע במסלול חו”ל, ואף רצוי לעשות זאת. התשואות על מסלולי חו”ל מגיעות לערכים נאים לאורך זמן, מה שמניב לנו יותר סכומים גבוהים יותר. כמו כן מי שיכול להימנע מפדיון קרן ההשתלמות מדי 6 שנים, יוכל ליהנות מסכומי כסף גדולים מאוד בעתיד.

קופת גמל להשקעה במסלול חו”ל
מכשיר חיסכון נוסף ויחסית חדש בישראל הוא קופת גמל להשקעה. מוצר פיננסי זה הוא פרי יצירתה של המדינה, במטרה לאפשר בין היתר עוד אפיק חיסכון בנוסף לפנסיה. קופות גמל להשקעה החלו את דרכן ב-2017 ומאז ועד היום מדובר בסיפור הצלחה – עשרות מיליארדי שקלים נמצאים כיום בקופות הגמל הללו.

הכספים נזילים בכל רגע נתון, וניתן למשוך אותם לאחר תשלום של 25% מס על רווחי הון על הרווח הראלי (הרווח בניכוי המדד). אם הכסף נשאר בקופה עד גיל 60, תוכלו לקבל אותו כקצבה חודשית ללא מס בכלל.

קופת גמל להשקעה שמניבה תשואות גבוהות לאורך זמן, יכולה לשמש תוספת ניכרת לחיסכון הפנסיוני או לכל מטרה אחרת; לכן מומלץ לשקול להשקיע גם במסלולי חו”ל. כמו כן קופת גמל להשקעה מתאימה במיוחד גם לתוכניות חיסכון לכל ילד.

איך בוחרים קופת גמל במסלול חו”ל
הבחירה נעשית לפי מספר פרמטרים הנהוגים בתחום זה:

מסלול השקעה – מסלול חו”ל מאפשר לנו לבחור מגוון אפיקים כגון מניות, אג”ח ועוד – כולם בהשקעות זרות מחוץ לישראל. כמובן שאפשר לפזר את אפיקי ההשקעה בהתאם לשיקולים שלכם, כגון יכולת ההתמודדות שלכם עם תנודתיות (לדוגמה: מסלול שמערבב בין מניות לאג”ח ייגן עליכם יותר מאשר 100% מניות).

תשואה – רצוי לבדוק את התשואה בקופה המבוקשת לאורך זמן, לפחות 5 שנים ואף ויותר. תשואה של 3-4 אחוז נחשבת תשואה נמוכה שמתקבלת עם סיכון נמוך; 5 אחוז מקביל לסיכון בינוני; והחל מ-6 אחוז ומעלה סיכון גבוה.

דמי ניהול – ככל שדמי הניהול נמוכים יותר, כך יישאר לכם יותר כסף בקופה. בררו מראש כמה דמי ניהול גובים מכם ובאיזה צורה: בפנסיה גובים גם מההפקדות וגם מצבירה; בשאר הכלים גובים רק מהצבירה.

אם אתן רוצות לקנות רכב או דירה, תוכלו לעשות זאת באמצעות פתיחת חיסכון למטרות אלו. זה יכול להיות קופת גמל להשקעה, קרן השתלמות, תוכנית חיסכון לכל ילד, פוליסת חיסכון ועוד.

ברמת סיכון גבוהה הניתנת במסלולי חו”ל, ניתן להגיע לסכומי כסף משמעותיים תוך 20 שנה (ולעיתים אפילו פחות).

 

צריכים עזרה או ייעוץ?

העתיד שלכם קורה היום
התקשרו 03-6323950